Płyta winylowa

Po kasecie magnefotonowej przyszedł czas na płytę winylową/ gramofonową/ czarną/ winyla.plyta winylowa

Płyta winylowa to wynalazek Hemila Berlinera. Rozróżnia się dwa rodzaje płyt: single – odtwarzane z prędkością 45 obr./min oraz longplaye – odtwarzane z prędkością 33 1/3 obr./min.  Rozwój “czarnej” płyty gramofonowej zakończył się już w 1958 r., kiedy wytwórnia Mercury Records wyprodukowała pierwsze płyty stereofoniczne z zapisem obu kanałów dźwiękowych po dwóch zboczach tego samego rowka. Później już nic nowego w kwestii winylu nie wymyślono. Aż do czasu tego posta.

animals

Jest rok ’77. Rewolucja punkowa rozkręca się na dobre. Lider Sex Pistols zakłada na koncert koszulkę z napisem “I hate Pink Floyd”. Waters/Gilmour i spółka niewiele sobie z tego robią. Płyta “Animals” sprzedaje się świetnie. Za motyw na jej okładkę posłużyła podlondyńska elektrownia Battersea – największa w Europie budowla z cegły. Samo zdjęcie jest zaś fotomontażem, gdyż w dniu gdy zrobiono zdjęcie elektrowni wielka świnia zerwała się ze sznura i pomimo akcji łowieckiej z użyciem helikoptera znaleziono ją dopiero 3 dni później… Okładka (jak niemal wszystkie inne PF) jest dziełem genialnego Storma Thorgersona -> check this out!

stingWydana w 1987 r. Nothing Like the Sun to płyta, na której pojawili się m.in. Branford Marsalis, Mark Knopfler, Eric Clapton czy współpracujący z Anną Marią Jopek Mino Cinelu. Prawdziwa plejada gwiazd. Prawdziwie wspaniała muzyka. Sting still stings!

elvis straussRodzice kupili dziesięcioletniemu Elvisowi gitarę, ponieważ była o wiele tańsza niż upragniony rower. Podobno do końca życia ElVis im tego nie wybaczył. Nie mający nic wspólnego z Elvisem Levi(s) Strauss w 1853 r. założył w Kalifornii firmę, która jako pierwsza wyprodukowała niebieskie jeansy.

wall1Szkoła Podstawowa nr 65 i “The Wall“. Powie ktoś, że ten cover jakoś nie pasuje do reszty wymyślnych okładek albumów Pink Floyd. Oto odpowiedź: tę do The Wall zaprojektował sam  Roger Waters.

queebbaABBA jest ze Szwecji, a Queen to zespół angielski. Jego legendarny wokalista tak naprawdę nazywał się Farrokh Bulsara i urodził się na wyspie Zanzibar. Zmarł w 1991 r. mając 45 lat.

dylanSam już nie wiem, czy to Bob, czy Cate Blanchett. Dylan ma syna Jakoba, który muzykalność odziedziczył po ojcu. Posłuchajcie Wallflowers – zespołu, któremu lideruje Dylan jr.

the_dark_side_of_the_moon

Albu m The Dark Side of The Moon spędził na amerykańskiej liście Billboard 200 bez przerwy 741 tygodni (14 lat!!!) –  dłużej niż jakikolwiek album w historii. Chyba nic więcej dodawać nie trzeba.

Advertisements

5 Responses to “Płyta winylowa”

 1. pat-o-logue Says:

  back in the past
  the past in the future
  future is always back
  never

  ptasie os. vs. plyta gramofonowa podoba mi sie.

 2. fajny post:)

 3. […] ps. chciałem się podzielić tym, że super się upiłem i wszystko pamiętam. pozdrawiam cichego co robi takie żadne posty. […]

 4. mp3 is like sooo much fajniejsze

 5. Dziękujemy Dżonie ze dzielisz sie z nami swoim pijanstwem – to pierwszy dobry krok. ale zwyczajowo takie stwierdzenie powinno przybrac następującą formulę:

  czesc, jestem Alabama i jestem alkoholikiem.

  pozdrawia Cie cichy:]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: