Tomek mówi : 7 kwietnia 2008 Polska XXI

Przy okazji powstania portalu Polska XXI spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie jak postrzegamy życie publiczne, co one dla nas oznacza i jak widzimy w nim swoją rolę ? Polska XXI to wyraźny sygnał dla wszystkich obywateli, aby zaprzestać próżną kontestację życia publicznego, a całą swoją energię i aktywność skierować na merytoryczne i konstruktywne wspomaganie portalu, a co za tym idzie Polski. Za pomocą komputera jesteśmy dzisiaj w stanie, przynajmniej w sposób pośredni wpływać na większość wydarzeń politycznych, zarówno w naszym mieście jak i na drugim krańcu świata. Chcesz wyrazić swój sprzeciw wobec pacyfikacji mnichów tybetańskich przez chińskiego oprawcę ? Podpisz się pod apelem do premiera Donalda Tuska o powołanie międzynarodowej misji obserwacyjnej w sprawie łamania praw człowieka w Tybecie. Nie rozumiesz decyzji podjętej przez wybranego przez Ciebie posła, napisz do niego maila, albo zostaw wiadomość na blogu.
Czas podjąć działania w celu realizacji dobrych projektów, taką szansę – jak sądzę – daje portal Polska XXI . Przyszedł moment – proszę nie przypisywać mi nadmiernego moralizatorstwa – porzucenia absencji wyborczej, jako jedynej możliwości sprzeciwu, prawdziwą antytezą dla tego co obserwujemy, a co nam się nie podoba musi być wyrazisty i rzetelny program zmiany. Jeżeli coś mi nie pasuje, to zaczynam poszukiwać innego rozwiązania i to właśnie to ” inne” jest tu istotne. Inne nie znaczy żadne.
To o czym tutaj piszę, to wyłącznie wstępna próba przedefiniowania pojęcia życia publicznego. Tekst ten proszę traktować wyłącznie jako luźną myśl, która – mam nadzieję – zostanie przez Was dalej pociągnięta.

Zapraszam do dyskusji i lektury portalu

www.polskaxxi.pl

TK

Advertisements

3 Responses to “Tomek mówi : 7 kwietnia 2008 Polska XXI”

 1. Witaj Tomaszu! Wlasnie zdalem sobie sprawe, ze masz odpowiednie inicjały! bedziesz naszą wyrocznią niczym organ kryjący sie pod tym samym “TK”:)

  a mowiac bardziej ad rem, powiem szczerze, ze podszedlem ze sporą doza sceptycyzmu do tej [portal PolskaXXI-przyp.red.] inicjatywy, jako ze kontekst, w ktorym ludzie za nią stojący go założyli, pozwala mi przypuszczac, ze jednak nie do konca tak szczytne idee nimi kierowały.. powszechnie mowi sie tez, ze jest to niejako przyczulek, do majacej wykluc sie z tej inicjatywy nowej partii politycznej, a sama strona ma w przyszlosci przerodzic sie w cos na ksztalt think-tanku nowoczesnej prawicy..
  coz, co by nie powiedziec “na nie”, to z pewnoscia chcialbym, bys to jednak Ty byl blizej prawdy, i by to jednak szczytne idee wziely gore! a przeciez nawet to, ze ktos potem bedzie czerpal z tego jakas korzysc, jesli po drodze zrobi cos pozytywnego, nie zasluguje na potepienie w zadnym razie! dobrze, ze na tej pustyni bezideowości znajduje sie ktos/cos, kto/co chociaz probuje dac ludziom narzedzie do tego, by swoja inicjatywa mogli starac sie cos zmienic. moze to ludzi troche zaktywizuje!
  mnie np zaciekawiles tym esejem na tyle, ze z pewnoscia jeszcze dzis zajrzę na rzeczoną strone i przyjrzę sie jej blizej. i za to CI dziekuje!
  i za esej sam w sobie tez!
  pzdr!

  PS. licze Tomku, ze Twa aktywnosc na polu publicystycznym nie bedzie tu na naszej stronie tylko jaskółką i ze przerodzi sie w cos cyklicznego!

 2. Odwiedzilem ta stronke i z tego co widac na stronie glownej (‘Wydarzenia’) to zapowiada sie na kolejna partie gdzie bedzie mozna dyskutowac nt. Wartosci, Konstytucji, Zasad, Konserwatyzmu itp

  Nawet zreszta nie ma tam jak dyskutowac (brak forum) – mozna jedynie komentowac refleksje JKM i pozostalych autorow blogow.

  Czyli ogolnie – “Nuda. Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana, … dialogi – niedobre, bardzo niedobre dialogi są. Proszę pana. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje. Aż dziw bierze, że się nie wzorują na zagranicznych, proszę pana”

  http://www.youtube.com/watch?v=Z9VQ089v9VQ :)

 3. Witam!

  Napisałeś Andrzeju o pragmatyczno-politycznym wymiarze powstania portalu. Wydaje mi się jednak, że nasza ocena wcale nie jest różna. Miejmy nadzieję, że tego typu inicjatywa będzie w stanie przerodzić się w coś “odpowiedniejszego” pod względem zarówno merytorycznym jak i kadrowym niż dzisiejsze partie.
  Do dużej dawki optymizmu wobec portalu PolskaXXI zmusza mnie również zaplecze intelektualne – prof. J. Staniszkis czy dr A.Dudek – samego projektu. Miejmy nadzieję że partia polityczna przestanie w końcu być synonimem wszystkiego co złe . PolskaXXI to szereg szczytnych ideii ale w gruncie rzeczy nie tak trudnych do realizacji. Potrzeba tylko dobrych ludzi. Mam nadzieję że tam tacy się znajdą .

  Pozdrawiam
  TK

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: